درباره شورای ملی مقاومت

در ۳۰ تیر ۱۳۶۰ ، سالروز قیام مردم ایران در حمایت از دکتر محمد مصدق، و یک ماه پس از آغاز اعدامهای دستجمعی مخالفان تشکیل شورای ملی مقاومت توسط آقای مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان مجاهدین خلق ایران، در تهران برای ائتلاف همه نیروهای دمکراتیک مخالف رژیم ولایت فقیه به منظور سرنگونی این رژیم و استقرار دمکراسی در ایران اعلام شد.

 

Freedom
Kurdistan
Religion
Women
Previous Next

خیزش ضد حکومتی مردم تبریز و ارومیه

 مردم شهرهای تبریز ( مرکز استان آذربایجان شرقی) و ارومیه ( مرکز آذربایجان غربی)،  برای چندمین هفته در روز شنبه ۱۲ شهریور به یک تظاهرات گسترده ضد حکومتی دست زدند. تظاهر کنندگان به سیاستهای ضدمردمی رژیم آخوندی که  از جمله موجب خشک شدن دریاچه ارومیه شده ، اعتراض میکردند.

صبح روز شنبه ۱۲ شهریور، در سومین شنبه پیاپی، مردم ارومیه به اعتراض علیه رژیم آخوندی دست زدند.

یگان ضدشورش و نیروی انتظامی و عوامل اطلاعات و لباس شخصی ها و بسیجی ها از صبح در خیابانهای  اصلی شهر  مستقر شدند و با بستن راهها درصدد جلوگیری از شکل گیری تظاهرات برآمدند.

اما مردم ارومیه،  شنبه بعد از ظهر در مقابل استانداری تجمع نموده و ضمن محاصره کردن استانداری، سعی در ورود به آنجا را داشتند که نیروهای امنیتی به مردم هجوم بردند و تعدادی از تظاهر کنندگان را دستگیر کردند. تظاهر کنندگان با پرتاب سنگ به مقابله با نیروهای سرکوبگر پرداختند. تا ساعت ۲۱ درگیری در اطراف استانداری به شدت ادامه داشت. در این درگیریها عوامل نیروهای سرکوبگر به طور وحشیانه به مردم حمله کرده و با شلیک مستقیم شماری از تظاهر کنندگان را مجروح کردند. حال تعدادی از مجروحان وخیم گزارش شده است.

مردم خیابان طالقانی ارومیه را سنگربندی کرده و مانع عبور مزدوران موتورسوار شدند.  در داخل کوچه های تنگ و پشت بامها مردم به سمت نیروهای سرکوبگر سنگ پرتاب می کردند. حرکت نیروهای ضد شورش به خاطر راه بندانهای متعدد ایجاد شده کند شده بودند. درگیری دیگری بین مردم و پاسداران وبسیجیها در خیابان دارایی روی داد. تا ساعت۲۳ هنوز از گوشه و کنار شهر صدای شعار و شلیک گاز اشک آور به گوش می رسید.  از  ساعت ۲۴، در شهر یک حالت حکومت نظامی برقرار شده و مزدوران مسلح در  فواصل کم در شهر مستقر شده اند.

در ارومیه رژیم برای ممانعت از گسترش تظاهرات از صبح شنبه خطوط اس ام اس را قطع و خطوط اینترنت را کند کرده است.

در تبریز بازاریان، روز شنبه از ساعت ۱۸ به سمت میدان ساعت دست به تظاهرات زدند.  نیروی انتظامی با شلیک گاز اشک اور سعی در متفرق کردن جمعیت نمود.

گروهی دیگر از مردم به سمت استانداری حرکت کردند و تا ساعت ۲۰ مردم همچنان در اطراف استانداری تجمع کرده بودند. روز شنبه در محلات چهار راه شهناز، باغ گلستان و بازار  تبریز وضعیت متشنج بود و رژیم با وارد کردن شمار زیادی از نیروهای سرکوبگر سعی در کنترل اوضاع کرد. گروه دیگری از مردم تبریز در میدان قونقا جمع شده و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

 دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۲ شهریور ۱۳۹۰ ( ۳ سپتامبر ۲۰۱۱)

بیانیه‌های شورای ملی مقاومت ایران

بیانیه سی و ششمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران

بیانیه سی و ششمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران

سی و شش سال پیش، در سال1360 و در روز تاریخی 30 تیر، شورای ملی مقاومت ایران به ابتکار آقای…
ادامه مطلب
بيانيه سی و پنجمين سالگرد تأسيس شورای ملی مقاومت ايران

بيانيه سی و پنجمين سالگرد تأسيس شورای ملی مقاومت ايران

 سند PDF را از اینجا دانلود کنید صد و ده سال پیش مردم ایران با انقلاب مشروطه و با قیام…
ادامه مطلب

طرح‌ها و مصوبات شورای ملی مقاومت ایران

بخشنامه امنیتی و حفاظتی

بخشنامه امنیتی و حفاظتی

۲۲ مهر ۱۳۷۶ بخشنامه امنیتی و حفاظتی قابل توجه اعضای محترم شورای ملی مقاومت از آنجا که چندین نمونه از…
ادامه مطلب
طرح شورای ملی مقاومت درباره آزادیها و حقوق زنان

طرح شورای ملی مقاومت درباره آزادیها و حقوق زنان

۲۸ فروردین ۱۳۶۶ با تعظیم به جانبازیهای تحسینانگیز و مقاومت فراموشیناپذیر همه زنان مجاهد و مبارز این میهن در برابر…
ادامه مطلب